Wybierając kolory do mieszkania często boimy się ryzykować, wolimy kupić jasne, pastelowe farby. Czy ten wybór jest dobry? Czy dzięki temu unikniemy złego doboru koloru? Wydaje się, że tak. Takie kolory można nazwać jako „bezpieczne” , jednak pomimo tego, że „nie rzucają się” tak nam w oczy to połączenie takich barw nie jest prostym zadaniem.

Zawsze musimy pamiętać, że nie wszystkie kolory pasują do siebie nawet jeżeli to są bardzo jasne odcienie. Załóżmy, że wybierzemy farbę pastelowy żółty oraz pastelowy fiolet, te kolory nie będą dobrze wyglądały na ścianie. Takich połączeń, które nie wpółgrają ze sobą jest wiele, dlatego chciałabym pokazać, że dobór kolorów zawsze jest w pewnym stopniu wyzwaniem.

Czasami lepiej jest, żeby w jednym pomieszczeniu był kolor pastelowy oraz intensywny np. pastelowy zielony i fioletowy. Jeżeli jednak decydujemy się tylko na pastelowe kolory wybierajmy je tak, żeby stworzyć ciekawe zestawienia, można to uzyskać dzięki łączeniu ich na jednej ścianie i robieniu różnych wzorów, które dadzą fajny efekt . Można też na pastelowej ścianie dodać wzór, który swoją barwą oraz kształtem przełamie nudny smak wnętrza.

Pastelowe kolory także mają dobre zastosowanie, gdy wnętrze jest małe lub źle oświetlone. Takie kolory sprawią,  że nie będzie ciemno i wnętrze optycznie się powiększy. Efekt odwrotny uzyskamy, gdy takie pomieszczenie pomalujemy na ciemne oraz intensywne barwy. Przed dobraniem kolorów farb warto się zastanowić jaki efekt uzyskamy malując dane pomieszczenie, czy jest ono wystarczająco dobrze oświetlone, aby malować na ciemno czy jest duże czy małe i co chcemy przez to uzyskać.

Pastele może i są nudne, ale z dodatkami mogą stworzyć klimat wnętrza, który może zaskoczyć tych, którzy nie są zwolennikami kolorów pastelowych.

 

1

Połączenie pastelowy żółty oraz pastelowy zielony przełamane dodatkami o wyrazistym kolorze i ciekawym kształcie.

2

Pastelowa czerwień oraz pastelowy fiolet z tymi samymi dodatkami, także te dodatki pasują do tego zestawienia kolorów.

3

Plakat na płótnie dobrze podkreśla pastelowy kolor, w tym przypadku niebieski.

Zdjęcia pochodzą ze strony sklepu IKEA.