Od czego zacząć aranżacje wnętrz? Takie pytanie nasuwa się nam na myśl kiedy przed nami są puste mury, które w dodatku są szare. Takie zadanie najlepiej rozpocząć od zaplanowania jak chcemy, aby nasze cztery kąty wyglądały. Niezależnie od metrażu czy to 20 metrów czy 200 metrów powinniśmy pamiętać o tym, żeby mieszkanie było spójne. Co mam na myśli pisząc spójne, to znaczy aby nie wyglądało jak muzeum z obrazami, w którym przechodzimy z epoki do epoki, od jednego stylu do drugiego.

Przed tym jak zaczynamy aranżować nasze pomieszczenia zastanówmy się w jakim stylu ma ono być i co lubimy. W mieszkaniu powinny być elementy, które łączą pokoje. Jeżeli każdy z nich jest inny to nasz projekt nigdy nie będzie udany. Dlaczego? Ponieważ należy pamiętać, że dom to jedność i nie należy tego rozdzielać na kawałki. Jedynym wyjątkiem jest pokój dziecięcy, który może być udekorowany i pomalowany w innym stylu niż inne pomieszczenia, bo jednak dziecko lubi różne kolory, także tutaj mile widziane są dekoracje tematyczne

Poza tym jednym wyjątkiem reszta musi współgrać ze sobą po każdym względem. To znaczy, że kolory muszą być dopasowane (w jednym pomieszczeniu nie  powinien być  róż, a w drugim żółty), podłoga ma tworzyć jedność (przechodzenie z drewna jasnego w bardzo ciemne nie jest dobre), meble muszą być w jednym stylu (w jednym pomieszczeniu nie mogą stać meble w stylu barokowym a w drugim nowoczesne w dodatku na wyskoki połysk), dekoracja też wypadałoby, żeby ze sobą połączona dobrze wyglądała.


 

Przykładowe zestawienie wnętrz, które pasują do siebie


Przykładowe zestawienie pomieszczeń, które w jednym mieszkaniu nie będą razem dobrze wyglądały


Bardzo częstym zjawiskiem wśród Polaków jest dekorowanie wnętrz na zasadzie „co jest ładne to ma się znaleźć w moim domu”, takim przykładem może być wstawianie do pokoju z meblami PRL-owskimi komody z początków XIXw. Następnym takim zjawiskiem może być kupowanie różnych dekoracji, które nie koniecznie do siebie pasują i stawienie ich obok siebie, w dodatku w tym pomieszczeniu wyglądają jakby znalazły się tam przypadkiem.

Warto pamiętać o tym, że zanim zaczniemy projektować wnętrza należy obmyślić plan jak nasze mieszkanie ma wyglądać i co by nam najbardziej odpowiadało, żeby się w nim znalazło. Kiedy nie możemy się zdecydować najlepiej wtedy postawić na minimalizm i stonowanie, lepiej urządzić wnętrze trochę nudno lecz bezpiecznie niż zrobić z naszego mieszkania wycieczkę po muzeum lub podróż po wszystkich trendach, które w danym momencie są modne. Moja rada jest taka, że lepiej dobrze przemyśleć co chcemy i na co się decydujemy niż zrobić z mieszkania miszmasz.